Yksityiskohtaisempi ansioluetteloni

Luottamustoimet

Poliittiset luottamustoimet
Vantaan kaupungin monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan jäsen 2018-2019, 2019-
• Vantaan kaupungin ympäristölautakunnan varajäsen 11.9.2020-
• Vantaan Vihreät ry:n hallituksen jäsen 2020, 2021-
• Vantaan Vihreät Naiset ry:n hallituksen puheenjohtaja 3.6.2020 alkaen
• Vantaan Vihreät Naiset ry:n hallituksen varapuheenjohtaja 2019-3.6.2020
• Vantaan tieteen ja teknologian vihreät ry:n hallituksen jäsen 2019-
• Olen myös Vihreiden ehdokkaana kuntavaaleissa 2021
Ei-poliittiset luottamustoimet
• Vantaan lääkäreiden luottamusmies 1.8.2020 alkaen
• Vantaan lääkäreiden varaluottamusmies 2019-31.7.2020

Koulutus

• Erikoistun yleislääketieteeseen. Tavoite yleislääketieteen erikoislääkäriksi valmistumiselle on vuonna 2022.
• Valmistuin lääketieteen lisensiaatiksi tammikuussa 2015.
• Valmistuin luonnontieteiden kandidaatiksi syksyllä 2009. Pääaine: kemia. Sivuaineet: matematiikka, biokemia.
• Kirjoitin ylioppilaaksi Helsingin luonnontiedelukiosta keväällä 2005.
• Suoritin hygieniapassin keväällä 2006.
• Kävin Käpylän seurakunnan kaksivuotisen isoskoulutuksen 2000-2002.

 

Yleislääketieteeseen erikoistumiseen liittyvä työkokemus:

• terveyskeskuslääkäri, Martinlaakson terveysasema, Vantaa: kesä 2014, 1.2.2015 -1.1.2017, 2.4.2018-2.12.2018, 5.10.2020-
• lääkäri, Vantaan sairaala: 3.5.2020-4.10.2020
• psykiatrian osaston lääkärin sijainen, HUS psykiatria, Myyrmäen mielialapoliklinikka: 1.9.2019-31.1.2020
• erikoistuva lääkäri, HUS Akuutti, Jorvin päivystys: 3.12.2018-14.7.2019 (yhteensä 7kk)
• psykiarian osastonlääkärin sijainen, Auroran sairaala(yleispsykiatrian osasto): 1.1.17-20.3.17

Muu lääketieteeseen liittyvä työkokemus:

• yle-päivystäjä, Jorvin yhteispäivystys: syksy 2019 ja kevät 2020 4-5 vuoroa/kk
• sisätautipäivystäjä, Hyvinkään sairaala: syksyllä 2013 1-2 lauantaita/kk.
• sairaalalääkärin sijainen, Hyvinkään sairaala, sisätautien vuodeosastoilla sekä päivystyksessä: kesäkuu 2013-elokuu 2013. Työnkuvaan kuului myös yöpäivystyksiä ylimääräisenä päivystäjänä.
• ortopedian ja traumatologian amanuenssi, Töölön tapaturma-asema: elokuu 2012
• kesäkandi, Patologian laitos: kesäkuu 2012-heinäkuu 2012
• tutkimusharjoittelija, Kehitysbiologian laboratorio, Helsingin yliopisto: toukokuu 2010-elokuu 2010
• hoivatyöntekijä, Mainio Vire Oy: toukokuu 2009 -toukokuu 2010
• tutkimusharjoittelija, Helsingin yliopisto/Kansanterveyslaitos: kesäkuu 2008 – elokuu 2008
• työharjoittelija, Orgaanisen kemian laboratorio, Helsingin yliopisto: toukokuu 2007 – syyskuu 2007 (Proteiini NMR)

 

Muu työkokemus:

• kahvilatyöntekijä, Kaakaopuu Oy: syyskyy 2006 – toukokuu 2007, joulukuu 2008
• hampurilaistyöntekijä, Hesburger Oy: marraskuu 2005 – syyskuu 2006
• luokanopettajan sijainen, Koskelan ala-aste: keväällä 2006 (useita lyhyitä sijaisuuksia)
• lasten wushu- ohjaaja, Helsingin Wushu Ry ja Masalan dojo: keväällä 2005
• lastenhoitaja yksityisissä perheissä kesällä 2005
• puutarhatyöntekijä, Suomenlinnan hoitokunta, kesät: 2001, 2002, 2003, 2004
• isonen, Käpylän seurakunnan vaellusrippileirillä kesällä 2002